miasto nocą

Co wybrać – rolety dzień noc czy żaluzje

Odpowiedź na to pytanie kryje się w tym co lubimy we wnętrzach i jaki styl będzie w nich dominował. To w jaki sposób osłaniamy okna powinno spójnie współgrać z całością wystroju domu czy mieszkania.

dzień nocZacznijmy od rolet dzień noc. Ich wyjątkowość kryje się w wyglądzie, a więc sposobie wizualnego zaprojektowania rolety. Całość składa się z dwóch warstw materiału: jednej całkowicie kryjącej, a drugiej transparentnej. Przesuwając warstwy za pomocą mechanizmu osłony blokujemy dopływ światła, częściowo wpuszczamy promienie słoneczne lub w pełni wpuszczamy światło słoneczne do wnętrza. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć, że układające się w pasy warstwy materiału tworzą wyjątkowy efekt wizualny, zarówno jako dekoracja wnętrza, jak i element elewacji zewnętrznej. Ponieważ roleta dzień noc wykonana jest z tkanin poleca się ją przede wszystkim do wnętrz projektowanych np. w stylu skandynawskim i jemu pokrewnych.

Z kolei obecne żaluzje aluminiowe to zupełnie nowa odsłona tego typu osłon. Pojawiły się na tym rynku najwcześniej i były traktowane jako dodatek do zasłon i firan. Zmiany w projektowaniu nowoczesnych wnętrz, które spowodowały, że raczej odchodzi się od zasłon i firan oraz zmiany w technologii wpływające na estetykę wykonania żaluzji sprawiły, że mimo upływu czasu popularność żaluzji aluminiowych nie maleje. Zmiany w technologii wpłynęły głównie na to w jaki sposób można je projektować. I tak do wyboru są, poza klasycznymi, lamele (listwy żaluzji) perforowane i drewnopodobne. Perforowane na całej powierzchni mają niewielkie otwory, które rozpraszają światło słoneczne we wnętrzu. Żaluzje aluminiowe są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, ale także tych bardziej klasycznych; głównie z uwagi na lamele drewnopodobne. Poleca się je także do eleganckich wnętrz biurowych. Perfekcyjnie wykonane żaluzje aluminiowe znajdziesz tutaj.

Rolety dzień noc i żaluzje – funkcjonalność

wnętrzeFunkcjonalność osłon opiera się przede wszystkim na ich zdolności do ograniczania dopływu do wnętrz światła słonecznego. Ponadto osłony okienne to także ograniczenie widoku z zewnątrz; dzięki nim domownicy zachowują intymność. I rolety dzień noc, i żaluzje aluminiowe zaprojektowane są w sposób minimalistyczny, taki który pozwala im idealnie wpasować się w przestrzeń okna. Dlatego pozwalają wyeksponować przestrzeń okienną i nie przytłaczając jej stylowo uzupełnić wystrój wnętrz.

Sterując roletami dzień noc układamy warstwy materiałów, z których są wykonane w dowolnej pozycji.  W ten sposób odsłaniamy okno (warstwa transparentna), zasłaniamy je (warstwa kryjąca) lub regulujemy ilość wpadającego światła układając materiał w pasy.

Natomiast mechanizm funkcjonowania żaluzji aluminiowych opiera się na sterowaniu ich listwami (lamelami). Ustawiając je w odpowiedniej pozycji wpuszczamy do pomieszczenia tylko taką ilość słońca jaka nam w danej chwili lub porze dnia odpowiada. Jeśli chcemy całkowicie odsłonić szybę do podciągamy osłonę do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *