miasto nocą

Co wybrać – rolety dzień noc czy żaluzje

Odpowiedź na to pytanie kryje się w tym co lubimy we wnętrzach i jaki styl będzie w nich dominował. To w jaki sposób osłaniamy okna powinno spójnie współgrać z całością wystroju domu czy mieszkania.

dzień nocZacznijmy od rolet dzień noc. Ich wyjątkowość kryje się w wyglądzie, a więc sposobie wizualnego zaprojektowania rolety. Całość składa się z dwóch warstw materiału: jednej całkowicie kryjącej, a drugiej transparentnej. Przesuwając warstwy za pomocą mechanizmu osłony blokujemy dopływ światła, częściowo wpuszczamy promienie słoneczne lub w pełni wpuszczamy światło słoneczne do wnętrza. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć, że układające się w pasy warstwy materiału tworzą wyjątkowy efekt wizualny, zarówno jako dekoracja wnętrza, jak i element elewacji zewnętrznej. Ponieważ roleta dzień noc wykonana jest z tkanin poleca się ją przede wszystkim do wnętrz projektowanych np. w stylu skandynawskim i jemu pokrewnych.

Z kolei obecne żaluzje aluminiowe to zupełnie nowa odsłona tego typu osłon. Pojawiły się na tym rynku najwcześniej i były traktowane jako dodatek do zasłon i firan. Zmiany w projektowaniu nowoczesnych wnętrz, które spowodowały, że raczej odchodzi się od zasłon i firan oraz zmiany w technologii wpływające na estetykę wykonania żaluzji sprawiły, że mimo upływu czasu popularność żaluzji aluminiowych nie maleje. Zmiany w technologii wpłynęły głównie na to w jaki sposób można je projektować. I tak do wyboru są, poza klasycznymi, lamele (listwy żaluzji) perforowane i drewnopodobne. Perforowane na całej powierzchni mają niewielkie otwory, które rozpraszają światło słoneczne we wnętrzu. Żaluzje aluminiowe są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, ale także tych bardziej klasycznych; głównie z uwagi na lamele drewnopodobne. Poleca się je także do eleganckich wnętrz biurowych. Perfekcyjnie wykonane żaluzje aluminiowe znajdziesz tutaj.

Rolety dzień noc i żaluzje – funkcjonalność

wnętrzeFunkcjonalność osłon opiera się przede wszystkim na ich zdolności do ograniczania dopływu do wnętrz światła słonecznego. Ponadto osłony okienne to także ograniczenie widoku z zewnątrz; dzięki nim domownicy zachowują intymność. I rolety dzień noc, i żaluzje aluminiowe zaprojektowane są w sposób minimalistyczny, taki który pozwala im idealnie wpasować się w przestrzeń okna. Dlatego pozwalają wyeksponować przestrzeń okienną i nie przytłaczając jej stylowo uzupełnić wystrój wnętrz.

Sterując roletami dzień noc układamy warstwy materiałów, z których są wykonane w dowolnej pozycji.  W ten sposób odsłaniamy okno (warstwa transparentna), zasłaniamy je (warstwa kryjąca) lub regulujemy ilość wpadającego światła układając materiał w pasy.

Natomiast mechanizm funkcjonowania żaluzji aluminiowych opiera się na sterowaniu ich listwami (lamelami). Ustawiając je w odpowiedniej pozycji wpuszczamy do pomieszczenia tylko taką ilość słońca jaka nam w danej chwili lub porze dnia odpowiada. Jeśli chcemy całkowicie odsłonić szybę do podciągamy osłonę do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *