bęben pralki wyjęcie prania

Czy rolety dzień-noc można prać?

Rolety okienne dzień-noc mają wiele zalet. Jedną z najczęściej akcentowanych jest przy tym ich wyjątkowo atrakcyjny wygląd. Choć jednak mamy do czynienia z rozwiązaniami budzącymi uznanie ze względu na walory estetyczne, mamy też świadomość tego, że nie zawsze będą one tak samo widoczne. Rolety okienne są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Grozi im kontakt z kurzem i błotem, groźna może być dla nich także nieostrożność młodszych domowników, którzy potrafią wycierać o nie brudne ręce. Rodzi się więc pytanie o to, czy rolety dzień-noc można prać. A może istnieją inne, sprawdzone sposoby na utrzymywanie ich w czystości?

Regularne czyszczenie i jego znaczenie

Rolety dzień-noc z wolna wypierają nie tylko ciężkie zasłony, ale również ozdobne firany. Pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach, ale nie stronią od nich także zwolennicy klasyki. Kupujący często mogą usłyszeć, że utrzymanie takich rolet w czystości jest stosunkowo proste. Nie zawsze mają jednak świadomość tego, że wymaga regularnego czyszczenia.

To właśnie regularność jest tym, co daje najlepsze rezultaty. Pozwala na wyeliminowanie naprawdę trudnych do usunięcia plam wtedy, gdy nie są jeszcze na tyle duże, aby stanowić realne zagrożenie. Rolety noc-dzień mają specyficzną budowę bazującą nie na jednej, ale na dwóch warstwach materiału. Jeśli więc zależy nam na ich prawidłowym funkcjonowaniu musimy czyścić zarówno jedną, jak i drugą.

Czy rolety dzień-noc można odkurzać?

Czym innym jest pamiętanie o konieczności regularnego czyszczenia, a czym innym wiedza na temat tego, jak powinno ono wyglądać. Już na wstępie warto więc podkreślić, że tkaniny, z których wykonano rolety dzień-noc charakteryzuje duża delikatność. Usuwanie z nich kurzu będzie najskuteczniejsze właśnie z wykorzystaniem odkurzacza, jeśli jednak czynność ta ma być nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna, warto zaopatrzyć się wcześniej w specjalną szczotkową końcówkę. Wiele modeli posiada ją w zestawie, jeśli jej jednak brakuje, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w nią w jednym ze sklepów sprzedających rolety.

przygotowanie do czyszczenia rolet

Nie można też zapominać o tym, że do uszkodzenia materiału może doprowadzić nie tylko jej brak, ale i zbyt intensywne ssanie. Dzisiejsze odkurzacze mają naprawdę dużą moc, przed pierwszym użyciem ich do czyszczenia rolet warto jednak ograniczyć ją do minimum i upewnić się, że jako taka nie będzie zagrażać delikatnemu materiałowi. Odkurzacz może też pomóc w czyszczeniu kasety rolety. Ta jest często zaniedbywana przecież podczas regularnego sprzątania.

Jak się uporać z tłustymi plamami?

Usuwanie kurzu z rolet dzień-noc nie jest bardzo trudnym zadaniem. Niestety, nie jest on dla nich wcale jedynym zagrożeniem. Jeśli na roletach pojawiły się tłuste plamy, odkurzacz może nie być wystarczający. W usuwaniu trudnych zabrudzeń pomaga lekko wilgotna miękka ściereczka. Nie może być ona przy tym mokra, bo nawet, jeśli tłuste plamy znikną po jej użyciu, ich miejsce zajmą załamania lub wygniecenia obniżające walory estetyczne rolet. Równie niebezpieczne może okazać się stosowanie detergentów nawet, jeśli ich producent przekonuje nas o ich wyjątkowo delikatnym składzie. Niemal zawsze wiąże się to z ryzykiem, że materiał wyblaknie.

Czy pranie rolet dzień-noc jest bezpieczne?

Choć pranie rolet dzień-noc w pralce automatycznej nigdy nie wchodzi w grę, w przypadku naprawdę trudnych do usunięcia plam można rozważyć moczenie ich w wannie, w której letnia woda jest zmieszana z delikatnym detergentem. Nawet w takim wypadku należy pamiętać o dużej ostrożności. Ręczne wyciskanie rolet niemal na pewno doprowadzi do ich uszkodzenia. Odsączanie wody to czynność, którą można przeprowadzić wykorzystując w tym celu miękki ręcznik. Sam proces schnięcia powinien jednak przebiegać bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony.

Co warte podkreślenia, na opisany powyżej krok nie należy decydować się bez upewnienia się, co na ten temat sądzi producent rolet. Jeśli kategorycznie tego zakazuje, warto pomyśleć o powierzeniu czyszczenia rolet dzień-noc specjalistom. Usługa nie jest już droga, my zaś mamy pewność, że firma będzie gwarantem wysokiej jakości rolet już po czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *