home office

Home office – jak urządzić biuro w domu

Wbrew przekonaniu sporej grupy osób, zmniejszenie zagrożenia pandemią wcale nie przyczyniło się do tego, że spadło zainteresowanie pracą z domu. Home office to rozwiązanie, które okazało się atrakcyjne tak z perspektywy pracowników, jak i pracodawców. Nic więc dziwnego, że również dziś wiele firm pozwala na pracę zdalną oraz na tą, która odbywa się w modelu hybrydowym. Jeśli, jako pracownicy, chcemy wynieść z tej formy zatrudnienia możliwie jak najwięcej korzyści, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jak przygotować domowe biuro. Nie jest to wcale trudne zadanie.

Biurko i krzesło – serce domowego biura

W ramach home office możemy wykonywać zróżnicowane obowiązki pracownicze. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy programistami, prowadzimy biuro rachunkowe, projektujemy domy, czy też zawodowo piszemy teksty na strony internetowe, sercem naszego biura będzie zestaw, na który składają się biurko oraz krzesło. Jeśli mamy ograniczony budżet, już na wstępie ustalmy, że są to elementy wyposażania, na których nie możemy oszczędzać. Bez względu na to, jak wyglądają nasze zasoby finansowe, to właśnie zakup biurka i krzesła powinien być tym, na który zdecydujemy się w pierwszej kolejności.

Wybór biurek przeznaczonych do pracy w domu jest zresztą coraz większy. Dominują klasyczne biurka prostokątne, jeśli jednak podczas pracy korzystamy z większej liczby akcesoriów, zastanówmy się również nad tym, czy bardziej nie przyda się nam model narożny. Wbrew naszym obawom, biurka narożne mogą sprawdzić się doskonale nie tylko w dużym pomieszczeniu, ale i w niewielkim pokoju. Są zresztą znakomitym rozwiązaniem właśnie wtedy, gdy zależy nam na efektywnym i przemyślanym wykorzystaniu miejsca, jakim dysponujemy.

Inną ciekawa propozycją do home office jest biurko wyposażone w funkcję regulowania wysokości blatu. Warto zainteresować się nim nie tylko wtedy, gdy część obowiązków pracowniczych wykonuje się w pozycji stojącej. Biurko z regulowanym blatem będzie świetnym rozwiązaniem także wtedy, gdy korzystamy z wielu urządzeń w tym samym czasie. Regulowanie jego wysokości nie tylko poprawia tempo pracy, ale również sprawia, że nie musimy przybierać nienaturalnych pozycji, które skutkują dolegliwościami bólowymi.

Także fotel biurowy nie może być rozwiązaniem przypadkowym. Krzesło jadalniane nie sprawdzi się nawet przez kilka dni, a klasyczny fotel, choć wygodny, z pewnością szybko doprowadzi do problemów z kręgosłupem. Jeśli krzesło, na którym będziemy siedzieć podczas pracy, ma spełniać pokładane w nim nadzieję, sięgnijmy po model, który posiada nie tylko blokadę odchylenia oparcia, ale również regulowane podłokietniki, odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego, regulowany zagłówek, a przede wszystkim – stabilną podstawę.

home office

Odpowiednie oświetlenie w domowym biurze

Jeśli praca wykonywana w domowym biurze ma być efektywna, nie powinniśmy zapominać również o roli, jaką ma w nim do odegrania odpowiednie oświetlenie. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście wybór właściwego miejsca na biurko. Warto postawić przede wszystkim na takie, które umożliwia wykorzystywanie podczas pracy jak największej ilości naturalnego światła. Pamiętajmy też o tym, że nawet najlepiej oświetlone biurko wymaga wsparcia ze strony światła sztucznego. Najlepiej, jeśli lampka dołączona do niego będzie dawała jasne, białe światło.

Kwestią wcale nie mniej istotną jest odpowiednie regulowanie dostępu do światła słonecznego. Choć naturalne światło ułatwia koncentrację, nie może oślepiać, a przecież nie mamy wpływu na panujące za oknem warunki pogodowe. Odpowiednie osłony okienne powinny rozwiązać ten problem, dobrze jest więc pomyśleć zarówno o żaluzjach zewnętrznych, jak i o ich wewnętrznych odpowiednikach.

Obecnie furorę robią także rolety dzień-noc. Wyglądają elegancko i nowocześnie, ich regulacja odbywa się w intuicyjny sposób, a do tego mamy do czynienia z rozwiązaniami, które pozwalają na wyjątkowo efektywną kontrolę oświetlenia, jakie dociera do pomieszczenia. Plusem nowoczesnych osłon okiennych jest to, że są rozwiązaniami nie tylko funkcjonalnymi, ale i takimi, które znakomicie wywiązują się z funkcji dekoracyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *