light-and-shadow

Jak dobrać osłony okienne do stopnia oświetlenia?

Wybierając osłony okienne zwracamy uwagę przede wszystkim na to, jak prezentuje się ich wygląd. Duże znaczenie ma dla nas też jakość ich wykonania. Warto jednak pamiętać, że z czasem będą to czynniki, których znaczenie może maleć. Trudno będzie nam zachwycać się żaluzjami i roletami, gdy okaże się, że te nie będą spełniać swojej podstawowej funkcji, a na takie miano zasługuje zapewnienie użytkownikom odpowiedniego stopnia oświetlenia. Bez względu więc na to, jaki materiał osłon okiennych cenimy najbardziej, pamiętajmy o tym, że każde pomieszczenie stawia przed nami nieco inne wymagania.

Osłony okienne w sypialni

Zakup osłon okiennych do sypialni może okazać się znacznie bardziej problematyczny niż początkowo mogło się to nam wydawać. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zwykle zależy nam na jak największym poziomie zaciemnienia. Kochamy blask budzącego nas słońca, te same promienie są jednak co najmniej irytujące, gdy wdzierają się do sypialni wtedy, gdy chcemy odespać nieprzespaną noc.

Szukając idealnych żaluzji i rolet stawiajmy więc przede wszystkim na te, które zapewniają pełne zaciemnienie. Tu na pierwszy plan wysuwają się rolety dzień-noc. Już na etapie ich produkcji pomyślano o tym, że nasze zapotrzebowanie na światło nie zawsze jest takie samo. Można więc ograniczać za ich pomocą dopływ słońca do pomieszczenia nie odcinając się od niego w pełni. Można jednak również postawić mu barierę nie do przebycia zyskując w ten sposób pewność, że nic nie zakłóci nam snu. Rolety dzień-noc mają i ten plus, że są wyjątkowo romantycznymi osłonami okiennymi. Trudno nie docenić więc niepowtarzalnego klimatu, jaki zapewniają. To swego rodzaju kompromis pomiędzy klasycznymi i nowoczesnymi osłonami okiennymi, nic więc dziwnego, że są tak mile widziane w sypialni.

Osłony okienne idealne do salonu

woman-standing-near-the-windowSzukając osłon okiennych do salonu musimy kierować się nieco innymi zasadami. Wiąże się to z inną specyfiką tego pomieszczenia. Nie spędzamy w nim tak dużo czasu, jak w sypialni, jesteśmy jednak zdecydowanie bardziej aktywni. Rzadko pracujemy w tym pomieszczeniu, chętnie jednak odpoczywamy. Nie zawsze przebywamy tam też sami wykorzystując salon jako miejsce spotkań z członkami rodziny i przyjaciółmi.

Wszystko to sprawia, że osoby zainteresowane idealnymi osłonami okiennymi w salonie nie koncentrują się na tych zapewniających idealne zaciemnienie. Nawet, jeśli dążą do ograniczenia promieni słonecznych do pomieszczenia, nie jest to ich najważniejszy cel. Znacznie bardziej irytujące wydaje się nieustanne konfrontowanie się z zaciekawionymi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Nic więc dziwnego, że w salonie można coraz częściej spotkać stylowe rolety materiałowe oraz rolety rzymskie. Ich walory wizualne są niemożliwe do zakwestionowania. Mamy też w ich przypadku do czynienia z osłonami zapewniającymi nam intymność. Warto się nimi zainteresować także dlatego, że posiadają ciekawą kolorystykę i wzornictwo. Jest w czym wybierać, dopasujemy je więc z pewnością tak do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza.

Osłony okienne w gabinecie

Rosnąca popularność jaką cieszy się praca zdalna sprawia, że w wielu domach i mieszkaniach pojawia się gabinet. Może być to zarówno oddzielne pomieszczenie, jak i wyodrębniona część pokoju mającego do spełnienia także inne funkcje. Bez względu zresztą na to, z jakim rozwiązaniem mamy do czynienia, nasze zapotrzebowanie na oświetlenie w gabinecie jest inne niż w salonie i w sypialni.

W pomieszczeniu tym nadmiar promieni słonecznych może być co najmniej irytujący. Słońce przeszkadza w pracy bardziej nawet niż ciekawe spojrzenia przechodniów. Z drugiej strony – jego brak również nie jest motywujący do nadmiernego wysiłku, rozwiązania zapewniające pełne zaciemnienie zwykle nie są więc uważane za najlepsze. Ciekawszym pomysłem wydaje się zatem postawienie na drewniane żaluzje zewnętrzne. Poziom rozchylenia lameli można w nich dowolnie regulować, a same osłony okienne mają jeszcze jeden atut. Są niezwykle eleganckie, ich obecność przyczynia się więc do tego, że gabinet jest pomieszczeniem prestiżowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *