Pielęgnacja rolet dzień noc – jak czyścić rolety dzień noc?

Rolety dzień noc w wielu domach i mieszkaniach z powodzeniem zastąpiły firanki. Skutecznie chronią przed słońcem oraz spojrzeniami z zewnątrz. Jednak – jak wszystko – wymagają czyszczenia. Jak dbać o ten typ rolet?

Odkurzanie

Rolety typu dzień noc najczęściej kupowane są w jasnych odcieniach. Nic więc dziwnego, że łatwo zbierają kurz i zanieczyszczenia, które gromadzą się w pomieszczeniu. Podstawową metodą ich czyszczenia jest odkurzanie, które warto wykonywać raz w tygodniu. Można użyć do tego zwykłego odkurzacza, jednak należy pamiętać o specjalnej końcówce ze szczotką oraz ustawieniu odkurzacza na najniższy z poziomów, jeśli to możliwe. W razie braku takiej końcówki można czyścić rolety zmiotką do kurzu lub suchą ściereczką. Efekty będą takie same, jeśli tylko zadbamy, by robić to regularnie. Najlepiej raz w tygodniu, gdyż nieusunięty kurz szczególnie rzuca się w oczy na jasnych roletach. Oprócz kwestii estetycznej, po czasie takie zabrudzenia mogą naruszać cały mechanizm. Ważne, by podczas odkurzania pamiętać o wszystkich dostępnych elementach rolety. Nie czyścimy wyłącznie materiału, ale również części mechanizmu, które możemy odkurzyć bez ściągania rolety.

Kiedy pojawi się plama

Kurz jest najpopularniejszym, ale nie jedynym problemem, jeśli chodzi o zanieczyszczenia domowych rolet. Mogą powstawać na nich plamy, choćby z odchodów owadów czy soków roślin. Pierwsze, co kojarzy się z usuwaniem plam to oczywiście pranie. Jednak w przypadku rolet dzień noc nie możemy zastosować tej metody, gdyż po prostu zniszczymy materiał rolety. Co w takim razie zrobić, by usunąć problematyczną plamę z rolety? Najlepiej użyć do tego ściereczki nasączonej wodą. Można dodać do niej delikatny środek do mycia, jeśli sama woda nie jest skuteczna. Jednak powinien to być naprawdę delikatny detergent, który nie odbarwi tkaniny, np. mydło lub płyn do mycia naczyń, sprawdzony wcześniej na innym materiale. Co istotne, najlepiej czyścić rolety dzień noc zaraz po zauważeniu na nich plam. Kiedy plamy zaschną ciężej będzie je usunąć.

Kompleksowe czyszczenie

Choć rolety dzień noc należy czyścić regularnie, to dwa razy w roku wymagają również nieco mocniejszej konserwacji. Aby to zrobić, najpierw należy odkurzyć roletę odkurzaczem ze specjalną końcówką czy suchą ściereczką. Kolejnym krokiem jest przetarcie całego mechanizmu oraz tkaniny rolety za pomocą zwilżonej ściereczki. Kiedy to zrobimy warto zdemontować roletę i umieścić ją na płasko w wannie lub brodziku. Tam można delikatnie wyczyścić ją chłodną wodą z resztek nieczystości. Nie można jednak użyć zbyt dużej ilości wody, by na rolecie nie pozostały zacieki. Po wyczyszczeniu należy odsączyć roletę, robiąc to oczywiście delikatnie, by nie uległa odkształceniom. Od razu po odsączeniu roletę wieszamy na okno. Nic nie szkodzi, że jest lekko wilgotna. Jeśli wyschnie w swojej stałej pozycji unikniemy odkształceń. Pod żadnym pozorem nie rozkładamy rolety ani nie zawieszamy jej na suszarce. Nie możemy także zostawić jej w wannie. Jej „naturalne środowisko” będzie najbardziej optymalnym do przywrócenia suchości i pierwotnego kształtu.

Czego robić nie należy?

Czyszczenie rolet dzień noc nie należy do bardzo trudnych i czasochłonnych procesów, ale wciąż istnieją błędy, które popełnia wiele osób. Jeśli chcemy, by rolety służyły nam przez lata musimy pamiętać, że mają delikatny materiał podatny na odkształcenia. Dlatego też w żadnym wypadku nie można prać ich w pralce. To niemal pewne, że stracą swój pierwotny kształt. Jednak nawet podczas czyszczenia rolet ściereczką należy uważać. Przede wszystkim nie można robić tego zbyt mocno. Szorowanie rolet może je odbarwić i uszkodzić. Tak samo będzie kiedy użyjemy do mycia zbyt silnych detergentów. Przed rozpoczęciem mycia najlepiej sprawdzić czy środek nie odbarwia innej tkaniny. Kiedy odkurzamy roletę, nie powinniśmy robić tego dużą mocą odkurzacza ani końcówką inną niż szczoteczka. Inaczej możemy po prostu wciągnąć roletę w rurę odkurzacza i ją odkształcić. Jeśli nie możemy tego zrobić delikatnie lepiej zrezygnować z odkurzacza na rzecz suchej ściereczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *