okno

Rolety dzień/noc – wyjątkowa osłona okna

Rolety dzień/noc to jedna z nowocześniejszych propozycji w dziedzinie osłon okiennych. Od kilku lat niezmiennie cieszą się popularnością. Wynika to raz z ich funkcjonalności, dwa z nietuzinkowej estetyki, która posiada zdolność ładnego dopełniania wystrojów wnętrz w różnych stylach. Sposób w jaki osłaniamy okna również ulega modzie. Firany i zasłony coraz częściej zastępowane są przez lżejsze rolety. Dlatego ich projektanci prześcigają się w coraz to nowszych propozycjach i projektach, tak aby sprostać wymaganiom rynku.

rolety bez kasety
Rolety bez kasety

Wyróżnikiem rolet typu dzień/noc jest układ materiału – na osłonę składają się dwie jego warstwy. Całość została zaprojektowana tak, aby materiał układał się w naprzemienne pasy; transparentne (całkowicie przepuszczające światło) oraz blokujące dostęp promieni słonecznych. Sterując mechanizmem rolety przesuwamy warstwy tkaniny i w ten sposób regulujemy intensywność światła słonecznego w pomieszczeniu. Ten rodzaj rolet pozwala nam osłaniać okna na trzy różne sposoby: całkowicie zasłonić okno ustawiając tylko pasy nieprzeźroczyste, odsłonić szybę pozostawiając na niej delikatny materiał transparentny lub regulować światło poprzez większe/mniejsze nakładanie się pasów na siebie. To wielka zaleta tego rodzaju rolet. Kiedy nie ma nas w domu mieszkanie może być zacienione, a tym samym mniej nagrzane. Kiedy jednak w nim przebywamy to możemy lekko odsłonić okna i korzystać ze światła słonecznego bez efektu nadmiernego podwyższania temperatury w pomieszczeniach. Natomiast w dni pochmurne na szybie mamy ustawioną delikatną tkaninę, która nie powoduje zaciemnienia, ale ogranicza widok z zewnątrz.

Rolety dzień/noc w praktyce

rolety w kasecie
Rolety w kasecie

Osoby planujące zakup rolet dzień/noc czasami pytają o to czy sprawdzą się w całym domu. Chodzi o to czy ten rodzaj rolet ma zdolność do zaciemniania, pojawiają się bowiem opinie, że są one raczej typowo dekoracyjne, odpowiednie do pokojów dziennych czy kuchni, ale mniej sprawdzają się np. w sypialniach. Opinie te są błędne; w palecie kolorystycznej można wybierać także kolory ciemniejsze, które po ustawieniu pasów nieprzeźroczystych doskonale zacienią pomieszczenia, a ponadto w sklepie internetowym Knall w ofercie jest grupa materiałów BLACK OUT, charakteryzujących się 99% zaciemnienia.

Montaż rolet dzień/noc nie sprawia problemów. Montujemy je na ramę okienną i tu możemy zdecydować się na:

  • roletę, której materiał umieszczony jest w kasecie otrzymując bardzo dyskretny efekt wizualny; w szczególnych przypadkach przy większych oknach całość musi zostać osadzana na ramie przy pomocy specjalnych, bardziej wytrzymałych uchwytów,
  • roletę wolnowiszącą – polecaną przy większych przeszkleniach,
  • mini roletę wyposażoną w żyłkę prowadzącą mającą zapobiegać odstawaniu materiału.

Osłony tego typu mogą być też montowane na ścianie lub suficie i dotyczy to rolet wolnowiszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *